The Slate – November 27

204
0
Share:

We have one very, very busy day of hoops going down today with action from the morning until night highlighted by names like Andrew Wiggins, Mike L’Africain, Emily Potter, Tristan Thompson, Laura Dally, Jamal Murray, Adut Bulgak, Josh Wolfram, Kyle Wiltjer, Nirra Fields and lots, lots more here in The Slate …

Vaughan, ON's Andrew Wiggins. (PHOTO: Hannah Foslien / Getty Images)

Vaughan, ON’s Andrew Wiggins. (PHOTO: Hannah Foslien / Getty Images)

* All times are in EST unless otherwise stated. *

 

NBA

7:00pm Cavaliers @ Charlotte

7:00pm Milwaukee @ Orlando

7:30pm Washington @ Boston

8:00pm Philadelphia @ Houston

8:00pm Detroit @ Oklahoma City

10:00pm Minnesota @ Sacramento

 

Fort Collins, CO's Kara Spotton. (PHOTO: UBC Athletics)

Fort Collins, CO’s Kara Spotton. (PHOTO: UBC Athletics)

 

CIS – Women

5:00pm Saint Mary’s @ UNB

6:00pm Western @ Carleton

6:00pm UQAM @ Laval

6:00pm York @ Waterloo

6:00pm Lakehead @ Brock

6:00pm Algoma @ Nipissing

6:00pm Queen’s @ Laurier

6:00pm Windsor @ Ottawa

7:00pm Manitoba @ Brandon

8:00pm Victoria @ Lethbridge

8:00pm Regina @ Alberta

8:00pm UBC Okanagan @ MacEwan

8:00pm UBC @ Mount Royal

8:00pm UNBC @ Mount Royal

9:00pm Saskatchewan @ Trinity Western

9:00pm Fraser Valley @ Thompson Rivers

 

Oakville, ON's Mike L'Africain. (PHOOT: Ottawa Gee-Gees Athletics)

Oakville, ON’s Mike L’Africain. (PHOOT: Ottawa Gee-Gees Athletics)

CIS Men

7:00pm Saint Mary’s @ UNB

8:00pm Western @ Carleton

8:00pm UQAM @ Laval

8:00pm York @ Waterloo

8:00pm Lakehead @ Brock

8:00pm Algoma @ Nipissing

8:00pm Queen’s @ Laurier

8:00pm Windsor @ Ottawa

9:00pm Manitoba @ Brandon

10:00pm Victoria @ Lethbridge

10:00pm Regina @ Alberta

10:00pm UBC Okanagan @ MacEwan

10:00pm UBC @ Mount Royal

10:00pm UNBC @ Mount Royal

11:00pm Saskatchewan @ Trinity Western

11:00pm Fraser Valley @ Thompson Rivers

 

Montreal's Ben Millaud-Meunier. (PHOTO: Tom Uhlman, Associated Press)

Montreal’s Ben Millaud-Meunier. (PHOTO: Tom Uhlman, Associated Press)

NC-Double-Eh Men

12:30pm Connecticut vs Gonzaga (Kyle Wiltjer, Dustin Triano)

1:00pm Arkansas St (Fred Dure) @ Baylor

2:00pm Lipscomb @ South Carolina (Duane Notice)

3:00pm Quincy @ Illinois State (MiKyle McIntosh)

3:00pm Western Carolina (Haboubacar Mutombo) @ 3:30pm UTEP (Matt Wilms) vs Charleston

4:00pm St. Francis (PA) [Ben Millaud-Meurnier] @ MD-Eastern Shore

5:00pm Kentucky (Jamal Murray, Mychal Mulder) vs South Florida

5:00pm Columbia (Grant Mullins, Chris McComber) @ Fairfield

6:00pm Appalachian St (Jake Babic) vs Mercer

7:00pm NJIT @ Albany (Richard Peters)

7:00pm Virginia Tech @ Iowa State (Naz Mitrou-Long)

7:00pm Navy @ UNC-Greensboro (Jelani Mofford)

7:00pm Robert Morris @ Tennessee Tech (Josiah Moore)

7:30pm James Madison (Yohanny Dalembert) @ Marshall

8:30pm Portland @ Colorado State (Joe Di Ciman)

9:00pm George Washington @ Tennessee (Ray Kasongo, Kyle Alexander)

 

Lachine, PQ's Nirra Fields. (PHOTO: Erin Ng,Daily Bruin)

Lachine, PQ’s Nirra Fields. (PHOTO: Erin Ng,Daily Bruin)

 

NC-Double-Eh Women

11:00am Maine vs Dayton (Saicha Grant-Allen)

12:00pm Marquette (Shantelle Valentine) @ Florida International

12:00pm Albany (Khara Keane, Veronika Lavergne, Cassandra Edwards, Jessica Fequire) @ Tennessee

12:15pm Oregon St (Ruth Hamblin, Jamie Weisner, Kolbie Orum) vs Hofstra (Kayla Minot)

1:00pm Louisiana Tech vs UCLA (Nirra Fields)

1:00pm Green Bay (Kaili Lukan) vs Tulane (Caylah Cruickshank)

1:00pm Cleveland St @ Niagara (Victoria Rampado, Nada Radonjic)

1:30pm Duke @ Iowa St (Bridget Carleton)

2:00pm Florida St (Adut Bulgak) @ LIU Brooklyn

2:30pm George Washington @ Iowa (Christina Buttenham)

2:30pm South Dakota (Abigail Fogg) @ Appalachian St

3:00pm Northeastern (Sade Iriah) @ Missouri (Michelle Hudyn)

4:00pm UAB @ NC State (Jennifer Mathurin)

4:00pm Princeton @ UC-Irvine (Tayla Jackson)

5:00pm Georgetown vs Quinnipiac (Sarah Shewan)

5:00pm North Carolina A&T vs Duquesne (Brianna Thomas)

6:00pm Santa Clara (Nicole Vander Helm) @ Cal Poly

6:15pm Memphis (Cheyenne Creighton, Loysha Morris) @ Ark-Little Rock

6:30pm Seattle @ Loyola Marymount (Chloe Hall)

7:00pm Boise St (Jordan Tully, Lexie Der) vs Auburn

7:00pm Delaware (Hannah Jardine) vs Wisconsin (Dakota Whyte)

7:00pm St Francis (NY) @ Vermont (Candice Wright, Courtney Wright, Lauren Handy, Hayley Robertson)

7:30pm Arizona St (Quinn Dornstauder) vs South Carolina (Shay Colley)

8:00pm Boston College vs Utah (Emily Potter, Paige Crozon, Daneesha Provo)

8:00pm Pittsburgh (Frederique Potvin) vs Old Dominion

8:30pm Northern Illinois vs Kansas (Lorraine Enabulete)

9:30pm Massachusets (Rashida Timbilla) @ Colorado

9:45pm Syracuse (Julia Chandler) vs Washington

10:00pm UC-Davis (Dani Nafekh) @ Portland St

 

Share:

Leave a reply