The Slate – November 21

154
0
Share:

We have another big Saturday of hoops happening with action from the NBA, D-League and of course the CIS and NC-Double-Eh with names like Tristan Thompson, Melvin Ejim, Nik Stauskas, Myck Kabongo, Kaili Lukan, Xavier Rathan-Mayes, Kyle Wiltjer and lots more here in The Slate …

Brampton, ON's Tristan Thompson. (PHOTO: Rob Grabowski, USA TODAY Sports)

Brampton, ON’s Tristan Thompson. (PHOTO: Rob Grabowski, USA TODAY Sports)

* All times are in EST unless otherwise stated. *

 

NBA

5:00pm Sacramento @ Orlando

7:00pm Milwaukee @ Indiana

7:30pm Atlanta @ Cleveland

7:30pm Washington @ Detroit

8:00pm Philadelphia @ Miami

D-League

7:00pm Sioux Falls @ Erie

Calgary's Claire Colborne. (PHOOT: Can West Conference)

Calgary’s Claire Colborne. (PHOOT: Can West Conference)

CIS – Women

1:00pm Laurier @ Waterloo

2:00pm Toronto @ Windsor

3:00pm Trinity Western @ Winnipeg

4:00pm UNB @ Memorial

5:00pm Dalhousie @ Acadia

5:00pm Cape Breton @ UPEI

5:00pm McGill @ UQAM

5:30pm Alberta @ Manitoba

6:00pm Laurentian @ Lakehead

6:00pm Nipissing @ Guelph

6:00pm Laval @ Bishop’s

6:00pm McMaster @ York

6:00pm Algoma @ Ottawa

6:00pm Brock @ Queen’s

7:00pm Lethbridge @ Regina

7:00pm UBC @ Regina

8:00pm Mount Royal @ UBC Okanagan

8:00pm Fraser Valley @ UNBC

8:00pm MacEwan @ Thompson Rivers

8:00pm Calgary @ Victoria

 

Burnaby, BC's Aldrich Berrios. ((Photo: Greystoke Photography)

Burnaby, BC’s Aldrich Berrios. ((Photo: Greystoke Photography)

CIS – Men

3:00pm Laurier @ Waterloo

4:00pm Toronto @ Windsor

5:00pm Trinity Western @ Winnipeg

6:00pm UNB @ Memorial

7:00pm Dalhousie @ Acadia

7:00pm Cape Breton @ UPEI

7:00pm McGill @ UQAM

7:30pm Alberta @ Manitoba

8:00pm Laurentian @ Lakehead

8:00pm Nipissing @ Guelph

8:00pm Laval @ Bishop’s

8:00pm McMaster @ York

8:00pm Algoma @ Ottawa

8:00pm Brock @ Queen’s

9:00pm Lethbridge @ Regina

9:00pm UBC @ Regina

10:00pm Mount Royal @ UBC Okanagan

10:00pm Fraser Valley @ UNBC

10:00pm MacEwan @ Thompson Rivers

10:00pm Calgary @ Victoria

Toronto's Malcolm DuVivier. (PHOTO: Oregon St Athletics)

Toronto’s Malcolm DuVivier. (PHOTO: Oregon St Athletics)

NC-Double-Eh Men

8:00pm Colorado Christian @ Simon Fraser

12:00pm Old Dominion (Denzel Taylor) vs. Purdue

12:00pm Furman (Isaiah Watkins) @ Connecticut

2:00pm Maine (Troy Reid-Knight, Marko Pirovic) @ Wagner

2:00pm Fairleigh Dickinson @ Fordham (Joseph Chartouny, Nemanja Zarkovic)

3:15pm Cornell (Braxston Bunce) @ Canisius (Jamal Reynolds, Kassius Robertson, Cassidy Ryan, Keifer Douse)

4:00pm Ark-Little Rock (Kemy Osse) @ San Diego St (Nolan Narain, Teki Gill-Caesar)

4:30pm Longwood vs. Ball St (Francis Kiapway, Bik Gill)

5:00pm Niagara @ Vermont (Trae Bell-Haynes, Drew Urquhart)

5:00pm Central Arkansas (Mathieu Kamba, Otas Iyekekpolor) @ Rutgers

5:00pm Oral Roberts @ James Madison (Yohanny Dalembert)

5:00pm Oregon St (Malcolm DuVivier) @ UC-Santa Barbara (Alex Hart)

6:30pm Florida St (Xavier Rathan-Mayes) vs. DePaul

7:00pm Houston Baptist @ Illinois State (MiKyle McIntosh)

7:00pm Brown (Obie Okolie) @ Providence (Junior Fortunat)

7:00pm Bucknell (Kimball McKenzie) @ Manhattan

7:00pm Oneonta St @ Albany (Richard Peters)

7:00pm UMBC @ Northern Colorado (Miles Seward)

7:00pm Western Carolina (Haboubacar Mutombo) @ High Point

7:00pm Loyola (MD) (Nevell Provo) @ St Bonaventure (Nelson Kaputo, David Andoh)

7:00pm Marist @ Kent St (Alonza Walker)

7:00pm American (Alex Paquin) @ St. Francis (PA) [Ben Millaud-Meurnier]

7:30pm Buffalo (Jarryn Skeete, Rodell Wigginton) vs. North Carolina A&T

8:00pm St Francis (BK) @ Saint Louis (Matt Neufeld)

8:00pm UMKC (Shayok Shayok) @ Drake

9:00pm Mount St Mary’s (Elijah Long) @ Gonzaga (Kyle Wiltjer, Dustin Triano)

9:00pm Mississippi Valley St @ New Mexico State (Matthew Taylor, Tanveer Bhullar, Jayn Pennie, Rashane Brown)

9:30pm vs. UTEP (Matt Wilms) @ Texas St

 

 

Barrie, ON's Kaili Lukan.  (PHOTO:  Associated Press, Matt Ludtke)

Barrie, ON’s Kaili Lukan. (PHOTO: Associated Press, Matt Ludtke)

NC-Double-Eh Women

7:00pm Simon Fraser @ Cal Poly Pomona

12:00pm Idaho State (Anna Policicchio) @ Michigan St

1:00pm Vermont (Candice Wright, Courtney Wright, Lauren Handy, Hayley Robertson) @ Bryant (Alex Klein, Chanel Ramcharran, Naomi Ashley)

1:00pm Marquette (Shantelle Valentine) @ Northern Kentucky

1:00pm St. Francis (PA) [Rochelle Reece] @ Canisius

1:00pm Mount St. Mary’s (Caroline Hummel, Kathleen Belanger-Finn) @ Campbell

2:00pm Morgan St @ Brown (Erika Steeves)

2:00pm Arizona St (Quinn Dornstauder) @ SMU

2:00pm Oakland (Nikita Telesford) @ Niagara (Victoria Rampado, Nada Radonjic)

2:00pm Vanderbilt @ Green Bay (Kaili Lukan)

2:00pm Holy Cross @ Quinnipiac (Sarah Shewan)

3:00pm North Carolina Central @ Nebraska (Esther Ramacieri)

3:00pm Toledo (Nancy Kessler) @ Albany (Khara Keane, Veronika Lavergne, Cassandra Edwards, Jessica Fequire)

3:00pm Tennessee-Martin @ Illinois (Jaelyne Kilpatrick)

5:00pm Fairleigh Dickinson (Peniella M’Bikata, April Coyne) vs. Yale

5:00pm UC-Irvine (Tayla Jackson) @ UNLV

5:00pm Buffalo @ Massachusets (Rashida Timbilla)

5:00pm Sacred Heart @ Fairfield (Samantha Cooper)

7:00pm Robert Morris (Yasmyne Salhia-Bernales, Megan Smith, Mikalah Mulrain) @ La Salle

7:00pm Morehead St (Georgia Campbell) @ Georgia St

Share:

Leave a reply