The Slate – January 2

157
0
Share:

 

Brampton, ON's Tristan Thompson. (Photo: David Banks , USA TODAY Sports))

Brampton, ON’s Tristan Thompson. (Photo: David Banks , USA TODAY Sports))

* All times are in EST unless otherwise stated. *

 

NBA

3:00pm Brooklyn @ Boston (Kelly Olynyk)

7:00pm Detroit (Joel Anthony) @ Indiana

7:30pm Orlando (Andrew Nicholson) @ Cleveland (Tristan Thompson)

8:00pm Milwaukee (Tyler Ennis) @ Minnesota (Andrew Wiggins)

8:30pm New Orleans @ Dallas (Dwight Powell)

9:00pm Memphis @ Utah (Trey Lyles)

10:30pm Philadelphia (Nik Stauskas) @ LA Clippers

 

Franklin, IN's Adrian Moss. (PHOTO: Windsor Express)

Franklin, IN’s Adrian Moss. (PHOTO: Windsor Express)

NBL Canada

6:00pm Storm @ Saint John

7:00pm Orangeville @ London

7:00pm Niagara @ Windsor

 

 

D-League

1:00pm Delaware @ Westchester (Jordan Bachynski)

2:00pm Sioux Falls @ Raptors 905 (Anthony Bennett, Sim Bhullar, Keanau Post, Ashton Smith)

7:00pm Erie Bayhawks (Melvin Ejim, Myck Kabongo) @ Grand Rapids

 

Whitby, ON's Dyshawn Pierre. (PHOTO: Robert Leifheit / USA TODAY Sports)

Whitby, ON’s Dyshawn Pierre. (PHOTO: Robert Leifheit / USA TODAY Sports)

NC-Double-Eh Men

11:00am DePaul @ Seton Hall (Braeden Anderson)

12:00pm West Virginia @ Kansas St (Justin Edwards)

12:00pm James Madison (Yohanny Dalembert) @ Delaware

12:00pm Florida St (Xavier Rathan-Mayes) @ Clemson

12:00pm Charlotte @ Old Dominion (Denzell Taylor)

1:00pm Webber International @ Stetson (Kevin Ndahiro)

2:00pm Brown (Obie Okolie) @ Maine (Troy Reid-Knight, Marko Pirovic)

2:00pm Tennessee (Ray Kasongo, Kyle Alexander) @ Auburn

2:00pm UMKC (Shayok Shayok) @ South Carolina Upstate

2:00pm Loyola (MD) (Nevell Provo) @ Lafayette

2:00pm Northern Kentucky @ Green Bay (Tevin Findlay)

2:00pm Illinois-Chicago @ Valparaiso (Tevonn Walker, Max Joseph)

2:00pm LIU Brooklyn @ Mount St Mary’s (Elijah Long)

2:00pm East Tennessee St (Abednego Lufile) @ Western Carolina (Haboubacar Mutombo)

2:30pm Dayton (Dyshawn Pierre) @ Duquesne (Jordan Robinson)

3:00pm Bucknell (Kimball McKenzie) @ Army

3:00pm Cleveland St (Daniel Levitt) @ Oakland

3:30pm St John’s @ Providence (Junior Fortunat)

4:00pm Idaho @ Northern Colorado (Miles Seward)

4:00pm Virginia Military @ Furman (Isaiah Watkins)

4:30pm Saint Louis (Matt Neufeld) @ Rhode Island

5:00pm Notre Dame @ Virginia (Marial Shayok)

5:00pm Abiliene Christian @ Central Arkansas (Mathieu Kamba, Otas Iyekekpolor)

5:05pm Arkansas St (Fred Dure) @ South Alabama

5:15pm Ark-Little Rock (Kemy Osse) @ Troy (Aaron Ariri)

6:00pm Memphis @ South Carolina (Duane Notice)

7:00pm Colorado State (Joe Di Ciman) @ Boise St

7:00pm Albany (Richard Peters) @ Cornell (Braxston Bunce)

7:00pm Mississippi St @ Kentucky (Jamal Murray, Mychal Mulder)

7:00pm Iowa State (Naz Mitrou-Long) @ Oklahoma (Dinjyl Walker)

7:00pm Columbia (Grant Mullins, Chris McComber) @ Stony Brook

7:00pm Point Loma @ UC-Santa Barbara (Alex Hart)

7:00pm Canisius (Jamal Reynolds, Kassius Robertson, Cassidy Ryan, Keifer Douse) @ Marist

7:00pm Oberlein College @ Kent St (Alonzo Walker)

7:00pm UNC-Greensboro (Jelani Mofford) @ Wofford

8:00pm Loyola Marymount (Munis Tutu) @ Pepperdine

8:00pm CSU-Bakersfield @ UC Riverside (Gentry Thomas)

8:00pm Davidson @ St Bonaventure (Nelson Kaputo, David Andoh)

8:00pm Eastern Kentucky (Jaylen Babb-Harrison) @ Austin Peay

8:15pm Appalachian St (Jake Babic) @ Louisiana-Lafayette

8:30pm Southern (D’Adrian Allen) @ Texas Southern

9:00pm Idaho St @ Weber St (Cody John)

10:00pm San Diego St (Nolan Narain, Teki Gill-Caesar) @ Utah St

10:00pm CS East Bay @ Cal-Fullerton (Malcolm Henderson)

10:30pm Howard @ Hawaii (Stefan Jankovic)

10:30pm New Mexico State (Matthew Taylor, Tanveer Bhullar, Jayn Pennie, Rashane Brown) @ UC Irvine

11:00pm Gonzaga (Kyle Wiltjer, Dustin Triano) @ San Francisco

 

 

Chatham, ON's Bridget Carleton. (PHOTO: Lani Tons, Iowa State Daily)

Chatham, ON’s Bridget Carleton. (PHOTO: Lani Tons, Iowa State Daily)

NC-Double-Eh Women

8:15pm Simon Fraser @ Concordia (OR)

 

12:00pm Cleveland St @ Oakland (Nikita Telesford)

12:00pm Youngstown St @ Detroit (Briann Cohen)

1:00pm Vermont (Candice Wright, Courtney Wright, Lauren Handy, Hayley Robertson) @ MD-Baltimore County

1:00pm Central Connecticut St @ Bryant (Alex Klein, Chanel Ramcharran, Naomi Ashley)

1:00pm Sacred Heart @ Robert Morris (Yasmyne Salhia-Bernales, Megan Smith, Mikalah Mulrain)

1:00pm Wagner @ St. Francis (PA) [Rochelle Reece]

2:00pm Cincinnati @ Central Florida (Ashley Polacek)

2:00pm Kennesaw St @ Wofford (Sarah Traynor)

2:00pm Lafayette (Angela Ribarich) @ Loyola (MD)

2:00pm Virginia Commonwealth @ Massachusets (Rashida Timbilla)

2:00pm St Francis (NY) @ Fairleigh Dickinson (Peniella M’Bikata, April Coyne)

2:00pm Toledo (Nancy Kessler, Sarah St-Fort) @ Ball St

2:00pm Lamar (Teleshia Riley) @ Nicholls St

2:00pm Fairfield (Samantha Cooper) @ Canisius

2:00pm Quinnipiac (Sarah Shewan) @ Monmouth

3:00pm Oklahoma St @ Iowa St (Bridget Carleon)

3:00pm Siena @ Niagara (Victoria Rampado, Nada Radonjic)

4:00pm Boise St (Jordan Tully, Lexie Der) @ Colorado St

4:00pm Weber St @ Idaho State (Anna Policicchio)

4:30pm LIU Brooklyn @ Mount St. Mary’s (Caroline Hummel, Kathleen Belanger-Finn)

5:00pm Santa Clara (Nicole Vander Helm) @ Gonzaga (Kacie Bosch, Emma Wolfram)

5:00pm Pepperdine @ Loyola Marymount (Chloe Hall)

5:00pm San Francisco (Zayn Dornstauder, Cierra Roufosse, Alicia Roufosse) @ Portland

5:00pm Oregon (Lauren Yearwood) @ UCLA (Nirra Fields)

5:30pm Morehead St (Georgia Campbell) @ Murray St

7:00pm California @ Arizona St (Quinn Dornstauder)

7:00pm Washington St @ Utah (Emily Potter, Paige Crozon, Daneesha Provo)

9:00pm Oregon St (Ruth Hamblin, Jamie Weisner, Kolbie Orum) @ USC

Share:

Leave a reply