Silver Fox Invitational Features Top HS Teams in the Country!

93
0
Share:

Silver_Fox

The Silver Fox Invitational tips off this Thursday, January 29 in Hamilton, Ontario.

The Fox committee has once again done a fantastic job of compiling several of the top teams in Ontario, along with Manitoba’s top squad Oak Park.

“I think the tournament is very strong from a competitive standpoint,” explained tournament convenor Jim Weatherbee. “Any of the top four seeds could be upset, and any in the top 12 or 14 area are capable of winning the tournament.”

#NPHTop25 Nationally-Ranked Teams

 

  • NPHTOP25#6 St Francis
  • #7 Pine Ridge
  • #8 Oakwood
  • #10 D’Youville
  • #11 Corpus Christi
  • #14 Thornlea
  • #15 Oak Park
  • #16 Saltfleet
  • #17 St Mary’s
  • #18 MacNab
  • #23 Bishop Reding

How Good is Saltfleet?

Saltfleet Secondary out of Hamilton, Ontario is a host team for the Silver Fox, defending AAA OFSAA champions and a well coached squad with star guard Nikola Djogo accompanied with a strong supporting cast.

saltfleet_stormHolding a 17-3 record, Saltfleet has been a part of the #NPHTop25 National High School Rankings all year, and for the first time since taking on #2 SJK, they will compete against fellow Top 25 squads; this tournament, which could be a defining moment to their season.

Holy Trinity, currently on the outside looking in, is Saltfleet’s first round match up game; this one could go either way as the Oakville boys have talented youth with speed and athleticism. Saltfleet is a veteran squad, making them a slight favourite.

 

#17 St Mary’s VS #23 Bishop Reding

Courtesy: @RonnieMexx

Courtesy: @RonnieMexx

Both teams have had their ups and downs throughout the season, having yet to play to their potential, but the Silver Fox will be an ideal opportunity to right the ship. Another very good first round match up featuring top Canadian prospects including Christian David, Xavier Ochu, Tesloth Simon, Jermaine Lyle, Tyrique Thompson to name a few.

Oak Park Will be Tested

Oak Park wins the Wesmen Classic

The lone out of province team is making the trip from Manitoba–Oak Park is a strong favourite to win their provincial title, arguably MB’s top team, although Kildonan East may have something to say about that.

Oak Park holds a 12-1 record as they enter the Silver Fox, featuring four provincial team members (that won nationals) including twin towers 6’9 William Kohler, and 6’8 UBC commit Roger Milne, and William Sesay.

They take on a solid Thornlea squad that made some noise early in the season, and return their star guard Jaaden Lewis, following an ankle injury.

“We are very happy with the representation across Ontario, and the highlight will be hosting Oak Park from Winnipeg,” said Weatherbee.

“It will be a good test for them, the curiousity of what they will bring is something of an interest for coaches and baskeball people.”

Stay tuned for updated #NPHTop25 set for release tomorrow!

Silver Fox Schedule

Thursday January 29th

Game 1  5:00 pm  Glendale SS      Cathedral vs. Sir Allan MacNab
Game 2  6:30 pm  Glendale SS      St Jean de Brebeuf vs. Corpus Christi
Game 3  5:00 pm  Saltfleet DHS    Westdale vs. Cardinal Newman
Game 4  6:30 pm  Saltfleet DHS    Holy Trinity vs. Saltfleet
Game 5  8:00 pm  Saltfleet DHS    St. Mary’s (Kitchener) vs. Bishop Reding

Friday January 30th

Game 6  10:00 am  Glendale SS     Centennial vs. St. Patrick’s (Sarnia)
Game 7  10:00 am  Saltfleet DHS   Loser Game 1 vs. Loser Game 5
Game 8  10:00 am  C Newman       Loser Game 3 vs. Loser Game 2
Game 9  10:00 am  Bishop Ryan    St. Patrick (Ottawa) vs. West Humber
Game 10 11:30 am  Saltfleet DHS  Thornlea vs. Oak Park
Game 11 11:30 am  C Newman      Winner Game 3 vs. Pine Ridge
Game 12 11:30 am  Bishop Ryan   Winner Game 1 vs. Oakwood
Game 13  2:30 pm  Glendale SS     Winner Game 6 vs. St. Francis
Game 14  2:30 pm  Saltfleet DHS   Loser Game 6 vs. Loser Game 4
Game 15  2:30 pm  C Newman       Winner Game 9 vs. St. Marguerite D’Youville
Game 16  4:00 pm  B Ryan QF       Winner Game 10 vs. Winner Game 11
Game 17  4:00 pm  Glendale SS     Loser Game 9 vs. Loser Game 10
Game 18  4:00 pm  Saltfleet QF     Winner Game 4 vs. Winner Game 12
Game 19  7:00 pm  Glendale SS     Loser Game 7 vs. Loser Game 14
Game 20  7:00 pm  Saltfleet DHS   Loser Game 12 vs. Winner Game 14
Game 21  7:00 pm  C Newman       Loser Game 15 vs. Winner Game 8
Game 22  7:00 pm  Bishop Ryan    Loser Game 13 vs. Winner Game 7
Game 23  8:30 pm  Glendale QF    Winner Game 2 vs. Winner Game 15
Game 24  8:30 pm  Saltfleet QF     Winner Game 5 vs. Winner Game 13
Game 25  8:30 pm  C Newman      Loser Game 11 vs. Winner Game 17
Game 26  8:30 pm  Bishop Ryan   Loser Game 17 vs. Loser Game 8

Saturday January 31st

Game 27  9:00 am  Glendale  SS   Winner Game 25 vs. Winner Game 21
Game 28  9:00 am  Saltfleet DHS  Winner Game 22 vs. Winner Game 20
Game 29  10:30 am  Glendale SS   Loser Game 23 vs. Loser Game 16
Game 30  10:30 am  Saltfleet DHS Loser Game 24 vs. Loser Game 18
Game 31  noon        Glendale SF    Winner Game 23 vs. Winner Game 16
Game 32  noon        Saltfleet SF     Winner Game 24 vs. Winner Game 18
Game 33  1:30 pm  Saltfleet DHS   Loser Game 28 vs. Loser Game 27         S W Laurier Final
Game 34  1:30 pm  Glendale SS     Winner Game 28 vs. Winner Game 28   Roach/Towler Final
Game 35  3:00 pm  Saltfleet DHS   Loser Game 30 vs. Loser Game 29        McLean/Newton Final
Game 36  4:30 pm  Saltfleet DHS   Winner Game 30 vs. Winner Game 29  Joe Raso Final
Game 37  6:00 pm  Saltfleet DHS   Loser Game 32 vs. Loser Game 31        Ken Omerod Final (3rd)
Game 38  7:30 pm  Saltfleet DHS   Winner Game 32 vs. Winner Game 31  Championship

Share:
Avatar

Leave a reply