Record 150 Canadians Playing NCAA D1 Men’s Basketball in 2019-2020

4646
1
Share:

What a time to be alive for Canadian basketball fans, eh?

First, the Raptors ended the championship drought in Toronto after dethroning the Golden State Warriors in six games. A week later, Canada set an international NBA Draft record with six Canadians being selected at the NBA draft, which saw the likes of RJ Barrett, Nickeil Alexander-Walker, and Brandon Clarke getting selected in the first round.

Now to cap it all off, 150 Canadians are expected to represent the red and white at the Division 1 level in the NCAA, breaking last season’s record of 133 Canadians. Like last year’s class that featured RJ Barrett, this year will also feature an influx of talented freshmen led by Addison Patterson of the Oregon Ducks. Andrew Nembhard (Florida Gators) and A.J. Lawson (South Carolina Gamecocks) are also returning after toying with the NBA draft following their impressive freshman campaigns.

As usual, Ontario is still producing the majority of the players coming out of Canada. The top three NCAA prospect producing cities for this season are as follows: Toronto, Brampton, and Montreal.

With interest in the sport at an all-time high and NCAA coaches taking regular recruiting trips north of the border, it’s only a matter of time before Canada hits the 200 player mark, a feat that might not have been imaginable just a decade ago. Right now the list is at 150 Canadian men playing D1 basketball.

A.J. Lawson South Carolina GTA Prep Brampton G 6-6 So
Aaryn Rai Dartmouth Orangeville Prep Markham F 6-6 Jr
Abdul Mohamed North Texas Gillette College Ottawa G 6-7 Jr
Abu Kigab Boise State Prolific Prep St. Catharines F 6-6 Jr
Addison Patterson Oregon Bella Vista College Prep Milton G 6-8 Fr
Adham Eleeda Northern Kentucky Toronto Academy Prep School Kitchener G 6-5 Jr
Aher Uguak Loyola IL Harry Ainlay Composite High School Edmonton F 6-7 Jr
Ahmed Ali Hawaii Bigger Than Basketball Prep Toronto G 5-11 Sr
Alex Christie Stony Brook MacDuffie School Oakville C 7-0 So
Alonzo Walker Portland State Athlete Institute Prep Brampton F 6-6 Sr
Amidou Bamba Charlotte High Point Christian Academy Toronto F 6-8 Sr
Amir Gholizadeh Chicago State Toronto Basketball Academy Toronto F 6-6 Fr
Andrew Nembhard Florida Montverde Academy Toronto G 6-5 So
Anthony Longpre Saint Josephs Glenelg High School Montreal F 6-10 Jr
Antoine Vernon Oregon State The RISE Centre Academy Hamilton G 6-0 So
Bahaide Haidara George Mason Dawson College Montreal G 6-6 Fr
Ben Hendriks Ball State Orangeville Prep Mississauga C 6-10 Fr
Ben Krikke Valparaiso Jasper Place High School Edmonton F 6-9 Fr
Blondeau Tchoukuiengo New Hampshire Cegep de Sainte Foy Montreal G 6-2 Fr
Brandon Cyrus UC Santa Barbara La Lumiere School Oakville G 6-5 Jr
Brandon Kenyon IUPUI The RISE Centre Academy Caledon F 6-10 So
Callum Baker Fairleigh Dickinson St. James School Toronto G 6-0 Fr
Cashius McNeilly Texas A&M Thornlea Secondary School Scarborough G 6-4 Fr
Chris Duarte Oregon Redemption Christian Montreal G 6-6 Jr
Christian Bentley Youngstown State First Love Christian Academy Brampton G 6-3 Jr
Christian David Butler Vermont Academy Milton F 6-6 Jr
Christian Rohlehr St Francis NY Notre Dame Catholic High School Toronto C 6-9 Sr
Clayton Henry New Mexico State Bishop McNally High School Calgary G 6-4 Sr
Cody John Weber State Wasatch Academy Mississauga G 6-3 Sr
D’Andre Bernard Louisiana Monroe Bill Crothers Secondary Ajax F 6-8 Sr
Dalano Banton Nebraska Redemption Christian Academy Toronto G 6-8 So
Damion Squire UC Davis Wasatch Academy Montreal G 6-0 So
Dane Quest Tennessee Tech Lake Forest Academy Toronto G 6-6 Fr
Daniel Sackey Valparaiso 22ft Basketball Academy Winnipeg G 5-9 So
Danilo Djuricic Harvard St. Michael’s College School Mississauga F 6-8 Jr
Dantai St. Louis Canisius Orangeville Prep Brampton F 6-8 Sr
Dario Milojevic Mississippi Valley State Herman/Rogers Academy Brampton F 6-8 Fr
Deon Ejim Illinois Chicago The RISE Centre Academy Toronto F 6-7 Fr
Devonte Bandoo Baylor Faith Baptist Christian Academy Brampton G 6-3 Sr
Dominic Johnson Buffalo Catholic Central High School Windsor F 6-5 Jr
Dylan Morrison Lamar First Love Christian Academy Brampton F 6-7 Jr
Elijah Ifijeh Louisiana Monroe CYM Prep Montreal F 6-7 Jr
Elijah Lufile Oral Roberts Clarkson Secondary School Toronto F 6-8 So
Elijah Mitrou-Long UNLV The John Carroll School Mississauga G 6-1 Sr
Emanuel Miller Texas A&M Golden State Prep Scarborough F 6-7 Fr
Emmanuel Akot Boise State Wasatch Academy Winnipeg G 6-8 Jr
Emmanuel Bandoumel Southern Methodist Jean-de-Brébeuf High School Quebec City G 6-4 So
Emmanuel Kuac New Mexico Kearns High School Calgary G 6-6 Fr
Eric Beckett Vermont Tilton School Ajax G 6-4 Fr
Eugene Omoruyi Oregon Orangeville Prep Toronto F 6-6 Sr
Eze Dike Yale Kimball Union Academy Montreal G 6-2 So
Fahim Jenneto Delaware State Thornlea Secondary School Thornhill F 6-7 So
Fardaws Aimaq Utah Valley Bridgton Academy Richmond F 6-1 So
FoFo Adetogun Missouri Kansas City Edge Prep Regina G 6-1 Fr
Gabe Osabuohien West Virginia Southwest Christian Academy Scarborough F 6-7 Jr
Gabriel Gyamfi Maryland Eastern Shore Cardinal Leger Secondary School Brampton F 6-6 Sr
Godwin Boahen Illinois Chicago The Hill Academy Toronto G 5-11 Sr
Howard Washington Syracuse Athlete Institute Prep Buffalo (NY) G 6-3 Jr
Ian Lee Howard Dohn Community High School Toronto G 6-1 Fr
Irshaad Hunte Texas AM CC Saddleback Valley Christian High School Toronto F 6-8 Sr
Isaac Hippolyte Coastal Carolina St. Joseph Regional High School Richmond Hill F 6-7 So
Isiah Jasey Southern Methodist Sunrise Christian Academy Ottawa F 6-10 Jr
Isiaha Mike Southern Methodist Trinity International Scarborough F 6-8 Jr
Ja’Shon Henry Bradley Athol Murray College of Notre Dame Wilcox F 6-6 So
Ja’Shonte Wright McLeish Maine College Jean De Brebeuf Montreal G 6-4 Fr
Jace Colley Chicago State Holland College via Toronto Basketball Academy East Preston F 6-7 Jr
Jackson Rowe Cal State Fullerton Wasatch Academy Toronto F 6-7 Sr
Jaden Bediako Santa Clara Ridley College Brampton C 6-10 Fr
Jaelin Llewellyn Princeton Virginia Episcopal School Toronto G 6-2 So
Jahbril Price-Noel Pacific Gould Academy Toronto G 6-7 So
Jahcobi Neath Wake Forest Crestwood Preparatory College Toronto G 6-3 Fr
Jahmal Wright Maryland Eastern Shore St. Michael’s College School Toronto G 6-6 Jr
Jahvon Blair Georgetown Athlete Institute Prep Brampton G 6-3 Jr
Jalen Poyser McNeese State Athlete Institute Prep Mississauga G 6-4 Sr
Jalen Warren Florida Gulf Coast London Basketball Academy Milton G 6-3 Jr
James Jean-Marie San Diego Athlos Leadership Academy Montreal F 6-7 Jr
James Karnik Lehigh Orangeville Prep Surrey C 6-9 Jr
Javon Brown Binghamton Westminster Classical Christian Academy Toronto G 6-5 Jr
Jeremiah Usiosefe Western Illinois The Hill Academy Hamilton G 6-5 Sr
Jermaine Haley West Virginia Sunrise Christian Academy Burnaby G 6-7 Sr
Jerome Desrosiers Princeton Northfield Mount Hermon School Saint Hyacinthe F 6-7 Jr
Joel Brown California Brewster Academy Brampton G 6-2 Fr
Jonathan Kabongo Virginia Tech Putnam Science Academy Toronto G 6-4 So
Jordan Lyons Mississippi Valley State Athlete Institute Prep Brampton F 6-7 Jr
Jordy Tshimanga Dayton MacDuffie School Montreal C 6-11 Jr
Josh Inkumsah Fort Wayne London Basketball Academy Barrie F 6-7 So
Josip Vrankic Santa Clara Wasatch Academy Etobicoke F 6-8 Jr
Kalif Young Providence Orangeville Prep Toronto F 6-9 Sr
Kamar McKnight Coppin State St. Benedict’s Prep School Toronto G 6-4 Sr
Kaosi Ezeagu UTEP GTA Prep Brampton F 6-10 So
Kareem South California Kiski School Scarborough G 6-3 Sr
Kasheem Thomas Cleveland State Champlain Saint Lambert Quebec City G 6-0 Sr
Keeshawn Barthelemy Colorado Athlete Institute Prep Montreal G 6-2 Fr
Keshaun Saunders Toledo Orangeville Prep Brampton G 6-5 Fr
Keshon Montague Western Illinois Mountain Mission High School Brampton G 6-0 Sr
Kevin Hamlet Central Michigan St. Benedict’s Preparatory School North York F 6-7 Sr
Kevin Kangu Oakland Archbishop John Carroll High School Burlington G 6-4 Jr
Khaleem Bennett Central Arkansas Sunrise Christian Academy Hamilton G 6-4 So
Koby McEwen Marquette Wasatch Academy Toronto G 6-4 Jr
Kur Jockuch Northern Colorado London Basketball Academy London F 6-9 So
Liam McChesney Utah State Charles Hayes Secondary Prince Rupert F 6-10 Fr
Luka Sakota Harvard King’s Christian Collegiate Etobicoke G 6-5 Fr
Luke Howard Lipscomb Harding Academy Abbotsford F 6-7 Fr
Malcolm Bailey Colgate Ridley College Stratford F 6-10 Fr
Marcus Carr Minnesota Montverde Academy Toronto G 6-1 So
Marcus Ottey Illinois Chicago St. Benedict’s Prep School Toronto G 6-2 Sr
Marquell Fraser Idaho Mountain Mission High School Hamilton G 6-4 Sr
Matey Juric Drexel Lake Forest Academy Toronto G 5-11 So
Matt Grace Richmond The RISE Centre Academy Hamilton F 6-9 So
Matt Neufeld UC Davis Sunrise Christian Academy Victoria C 6-11 Sr
Maurice Calloo Cleveland State Oak Hill Academy Windsor F 6-8 So
Max Cheylov UC Santa Barbara Calabasas High School Toronto G 6-3 Fr
Maxime Boursiquot Northeastern Kent School Ottawa F 6-5 Jr
Michael Nuga Kent State Brebeuf Jesuit Preparatory School Toronto G 6-2 Jr
Michael Okafor Manhattan Wasatch Academy Toronto G 6-4 Jr
Miguel Tomley Santa Clara The RISE Centre Academy Surrey G 6-3 Fr
Mychael Paulo Montana State Father Henry Carr Catholic Secondary School Toronto G 6-4 Jr
Nate Darling Delaware DeMatha Catholic High School Halifax G 6-5 Jr
Nathan Cayo Richmond College Jean De Brebeuf Montreal F 6-7 Jr
Nathanael Jack Florida State Calusa Preparatory School Mississauga G 6-5 Jr
Nick Ongenda DePaul Southwest Christian Academy Brampton C 6-11 Fr
Nikola Djogo Notre Dame Athlete Institute Prep Stoney Creek G 6-7 Sr
Noah Kirkwood Harvard Northfield Mount Hermon School Ottawa G 6-7 So
Nolan Narain San Diego State La Lumiere School Mississauga F 6-10 Sr
Okay Djamgouz Drake London Basketball Academy London G 6-5 Fr
Osa Wilson Southern Faith Baptist Christian Academy Toronto F 6-6 Jr
Patrick Emilien Western Michigan Toronto Academy Prep School Etobicoke F 6-6 So
Prince Oduro Mississippi State First Love Christian Academy Toronto F 6-8 So
Quincy Guerrier Syracuse Thetford Academy Montreal F 6-7 Fr
Richardson Maitre Florida Atlantic West Oak Academy Montreal G 6-3 Jr
Sabry Philip San Diego The RISE Centre Academy Edmonton G 6-4 Fr
Sam Rautins Canisius Athlete Institute Prep Toronto G 6-3 So
Samuel Chaput Monmouth St. Anthony Catholic School Longueuil G 6-0 So
Scott Hitchon Canisius Thornlea Secondary School Whitby F 6-8 Jr
Sean Miller-Moore Oregon State Thornlea Secondary School Toronto G 6-5 Jr
Shamar Givance Evansville First Love Christian Academy Toronto G 5-10 So
Shamiel Stevenson Nebraska Hillcrest Academy Toronto F 6-6 Jr
Stef Smith Vermont Bill Crothers Secondary Toronto G 6-1 Jr
Stephane Ingo Maine Gould Academy Brampton F 6-9 Fr
Steven Levnaic Niagara The RISE Centre Academy Hamilton G 6-2 Fr
Taryn Todd Texas Christian Findlay College Prep Vaughan G 6-3 Fr
Thomasi Gilgeous-Alexander Evansville Potter’s House Christian Academy Hamilton G 6-5 Fr
Tre Edwards Akron Hamilton Heights Christian Academy Hamilton F 6-6 Fr
Ty Rowell California Baptist Walnut Grove Secondary School Langley G 6-2 Jr
Tyler Sagl Marist Lincoln Prep Hamilton G 6-5 Fr
Tyrell Gumbs-Frater Coastal Carolina St. Benedict’s Prep School Toronto G 6-3 Sr
Tyrese Potoma Cleveland State Campbell Collegiate Regina G 5-11 So
Tyrese Samuel Seton Hall Orangeville Prep Montreal F 6-10 Fr
Wheza Panzo Stetson Potter’s House Christian Academy Ontario F 6-7 Fr
William Boyer-Richard Western Michigan College Jean De Brebeuf Montreal G 6-1 So
Share:

1 comment

  1. Avatar
    Herb Stirman 7 November, 2019 at 19:23 Reply

    Kind of an interesting way to categorize them, by last name or school would have been more helpful. But great list all the same

Leave a reply