The Slate – January 14

20
0
Share:

 

Pickering, ON's Cory Joseph. (PHOTO: Kyle Terada, USA TODAY Sports)

Pickering, ON’s Cory Joseph. (PHOTO: Kyle Terada, USA TODAY Sports)

* All times are in EST unless otherwise stated. *

 

NBA

3:00pm Toronto (Cory Joseph) vs Orlando (Andrew Nicholson)

7:00pm Chicago @ Philadelphia (Nik Stauskas)

8:00pm Detroit (Joel Anthony) @ Memphis

8:00pm Cleveland (Tristan Thompson) @ San Antonio

9:00pm Sacramento @ Utah (Trey Lyles)

10:30pm LA Lakers (Robert Sacre) @ Golden St

 

Brampton, ON's Melvin Ejim. (PHOTO: GREG WOHLFORD, GoErie.com)

Brampton, ON’s Melvin Ejim. (PHOTO: GREG WOHLFORD, GoErie.com)

NBA D-League

7:00pm Raptors 905 (Anthony Bennett, Sim Bhullar, Keanau Post, Ashton Smith) @ Delaware

7:00pm Westchester (Jordan Bachynski) @ Erie Bayhawks (Melvin Ejim, Myck Kabongo)

 

 

NBL Canada

6:00pm Halifax Hurricanes @ Saint John Mill Rats

6:00pm Windsor Express @ Moncton Miracles

7:00pm Niagara River Lions @ London Lightning

 

 

CIS – Women

5:00pm Cape Breton @ St Francis Xavier

6:00pm Laval @ McGill

6:00pm Concordia @ UQAM

 

 

CIS – Men

7:00pm Cape Breton @ St Francis Xavier

8:00pm Laval @ McGill

8:00pm Concordia @ UQAM

 

Portland's Kyle Wiltjer. (PHOTO: Lenny Ignelzi, Associated Press)

Portland’s Kyle Wiltjer. (PHOTO: Lenny Ignelzi, Associated Press)

NC-Double-Eh Men

7:00pm Western Carolina (Haboubacar Mutombo) @ Chattanooga

7:00pm James Madison (Yohanny Dalembert) @ Northeastern

7:00pm Cleveland St (Daniel Levitt) @ Wright St

7:00pm South Carolina Upstate @ Stetson (Kevin Ndahiro)

7:00pm Alabama-Birmingham @ Old Dominion (Denzell Taylor)

7:00pm Mount St Mary’s (Elijah Long) @ Robert Morris

7:00pm Fairleigh Dickinson @ St. Francis (PA) [Ben Millaud-Meurnier]

8:00pm Green Bay (Tevin Findlay) @ Illinois-Chicago

8:00pm East Tennessee St (Abednego Lufile) @ Samford

8:00pm Milwaukee @ Valparaiso (Tevonn Walker, Max Joseph)

8:15pm Appalachian St (Jake Babic) @ Ark-Little Rock (Kemy Osse)

8:30pm Texas-Arlington @ Troy (Aaron Ariri)

8:30pm Montana @ Northern Colorado (Miles Seward)

9:00pm BYU @ Gonzaga (Kyle Wiltjer, Dustin Triano)

9:00pm UMKC (Shayok Shayok) @ New Mexico State (Matthew Taylor, Tanveer Bhullar, Jayn Pennie, Rashane Brown)

9:00pm Eastern Kentucky (Jaylen Babb-Harrison) @ Eastern Illinois

9:00pm Loyola Marymount (Munis Tutu) @ San Francisco

10:00pm UC-Santa Barbara (Alex Hart) @ Cal Poly

10:00pm Hawaii (Stefan Jankovic) @ UC Riverside (Gentry Thomas)

10:00pm Oregon (Dillon Brooks, Chris Boucher, Dylan Ennis) @ Utah

 

Edmonton's Adut Bulgak. (PHOTO: Associated Press)

Edmonton’s Adut Bulgak. (PHOTO: Associated Press)

NC-Double-Eh Women

5:00pm Fairfield (Samantha Cooper) @ Rider

6:30pm Morehead St (Georgia Campbell) @ SIU-Edwardsville

7:00pm NC State (Jennifer Mathurin) @ Duke

7:00pm Pittsburgh (Frederique Potvin) @ Syracuse (Julia Chandler)

7:00pm Florida St (Adut Bulgak) @ Clemson (Sirah Diarra)

7:00pm Northern Kentucky @ Oakland (Nikita Telesford)

7:00pm Wright St @ Detroit (Briann Cohen)

8:00pm Mississippi St @ Missouri (Michelle Hudyn)

8:00pm South Dakota (Abigail Fogg) @ North Dakota St (Brittany Weibe)

8:00pm Lamar (Teleshia Riley) @ Southeast Lousiana

8:00pm Valparaiso @ Green Bay (Kaili Lukan)

8:30pm UC-Irvine (Tayla Jackson) @ UC-Davis (Dani Nafekh)

9:00pm Sacramento St @ Idaho State (Anna Policicchio)

9:00pm Gonzaga (Kacie Bosch, Emma Wolfram) @ BYU

10:00pm San Francisco (Zayn Dornstauder, Cierra Roufosse, Alicia Roufosse) @ Loyola Marymount (Chloe Hall)

10:00pm Santa Clara (Nicole Vander Helm) @ Pepperdine

 

Share:

Leave a reply