The Slate – January 9

130
0
Share:

 

Mississauga, ON's Andrew Nicholson. (PHOTO: Kim Klement, USA TODAY Sports)

Mississauga, ON’s Andrew Nicholson. (PHOTO: Kim Klement, USA TODAY Sports)

* All times are in EST unless otherwise stated. *

 

NBA

7:00pm Washington @ Orlando (Andrew Nicholson)

7:30pm Brooklyn @ Detroit (Joel Anthony)

7:30pm Toronto (Cory Joseph) @ Philadelphia (Nik Stauskas)

9:00pm Miami @ Utah (Trey Lyles)

 

NBA D-League

8:00pm Raptors 905 (Anthony Bennett, Sim Bhullar, Keanau Post, Ashton Smith) @ Raptors 905 (Anthony Bennett, Sim Bhullar, Keanau Post, Ashton Smith)

 

 

NBL Canada

6:00pm Island Storm @ Saint John Mill Rats

 

Phoenix, AZ's Paloma Anderson. (PHOTO: John DeCoste, The Register/Advisor)

Phoenix, AZ’s Paloma Anderson. (PHOTO: John DeCoste, The Register/Advisor)

CIS – Women

2:00pm Windsor @ Brock

3:00pm Brandon @ Winnipeg

4:30pm Acadia @ Memorial

5:00pm Saint Mary’s @ UPEI

5:00pm UNB @ St Francis Xavier

6:00pm UQAM @ Bishop’s

6:00pm Western @ Guelph

7:00pm Trinity Western @ Regina

7:00pm Saskatchewan @ Calgary

8:00pm Lethrbridge @ UBC

8:00pm Thompson Rivers @ UBC-Okanagan

8:00pm MacEwan @ UNBC

8:00pm Manitoba @ Victoria

8:00pm Mount Royal @ Fraser Valley

 

Kitchener, ON's Javon Masters. (PHOTO: UNB Athletics)

Kitchener, ON’s Javon Masters. (PHOTO: UNB Athletics)

CIS – Men

4:00pm Windsor @ Brock

5:00pm Brandon @ Winnipeg

6:30pm Acadia @ Memorial

7:00pm Saint Mary’s @ UPEI

7:00pm UNB @ St Francis Xavier

8:00pm UQAM @ Bishop’s

8:00pm Western @ Guelph

9:00pm Trinity Western @ Regina

9:00pm Saskatchewan @ Calgary

10:00pm Lethrbridge @ UBC

10:00pm Thompson Rivers @ UBC-Okanagan

10:00pm MacEwan @ UNBC

10:00pm Manitoba @ Victoria

10:00pm Mount Royal @ Fraser Valley

 

Whitby, ON's Dyshawn Pierre. (PHOTO: Robert Leifheit / USA TODAY Sports)

Whitby, ON’s Dyshawn Pierre. (PHOTO: Robert Leifheit / USA TODAY Sports)

NC-Double-Eh Men

11:30pm Simon Fraser @ Alaska-Fairbanks

 

12:00pm Albany (Richard Peters) @ Vermont (Trae Bell-Haynes, Drew Urquhart)

12:00pm St Bonaventure (Nelson Kaputo, David Andoh) @ Massachusetts

12:30pm Chattanooga @ Furman (Isaiah Watkins)

1:00pm Texas A&M @ Tennessee (Ray Kasongo, Kyle Alexander)

1:00pm Maine (Troy Reid-Knight, Marko Pirovic) @ MD-Baltimore County

2:00pm @ Brown (Obie Okolie)

2:00pm UTEP (Matt Wilms) @ Alabama-Birmingham

2:00pm Holy Cross @ Bucknell (Kimball McKenzie)

2:00pm Virginia (Marial Shayok) @ Georgia Tech

2:00pm Creighton @ Seton Hall (Braeden Anderson)

2:00pm Dartmouth @ Harvard (Agunwa Okolie, Corey Johnson, Chris Egi, Patrick Steeves)

2:00pm Ball St (Francis Kiapway, Bik Gill) @ Ohio

2:00pm Dayton (Dyshawn Pierre) @ La Salle

2:00pm St Peter’s @ Canisius (Jamal Reynolds, Kassius Robertson, Cassidy Ryan, Keifer Douse)

2:00pm Illinois State (MiKyle McIntosh) @ Indiana St

2:00pm Bryant @ Mount St Mary’s (Elijah Long)

2:00pm Lehigh @ American (Alex Paquin)

2:00pm Southeast Missouri St @ Eastern Kentucky (Jaylen Babb-Harrison)

3:00pm Vanderbilt @ South Carolina (Duane Notice)

3:00pm Baylor @ Iowa State (Naz Mitrou-Long)

3:00pm Washington (Matthew Atewe) @ Washington St

3:00pm Milwaukee @ Cleveland St (Daniel Levitt)

3:05pm Seattle (Jaden Cohee, Manroop Clair) @ Chicago St

3:30pm Texas St @ Appalachian St (Jake Babic)

4:00pm Towson @ James Madison (Yohanny Dalembert)

4:00pm Coppin St (James Sylvester) @ Howard

4:00pm UNC-Greensboro (Jelani Mofford) @ East Tennessee St (Abednego Lufile)

4:00pm Texas A&M – Corpus Cristi (Kareem South) @ McNeese St

4:30pm Kansas St (Justin Edwards) @ Oklahoma (Dinjyl Walker)

4:30pm Virginia Military @ Western Carolina (Haboubacar Mutombo)

4:30pm St. Francis (PA) [Ben Millaud-Meurnier] @ LIU Brooklyn

5:00pm Troy (Aaron Ariri) @ Georgia Southern

5:00pm Colorado State (Joe Di Ciman) @ San Jose St

5:00pm Florida St (Xavier Rathan-Mayes) @ Miami (FL)

5:00pm Lamar @ Central Arkansas (Mathieu Kamba, Otas Iyekekpolor)

5:30pm New Orleans @ Sam Houston St (Marc-Andre Fortin)

6:00pm UNLV (Jalen Poyser, Tyler Belot-Green) @ Wyoming

6:00pm Pacific @ Loyola Marymount (Munis Tutu)

6:00pm Kentucky (Jamal Murray, Mychal Mulder) @ Alabama

6:30pm Grambling St @ Southern (D’Adrian Allen)

7:00pm Louisiana-Monroe @ Ark-Little Rock (Kemy Osse)

7:00pm Stetson (Kevin Ndahiro) @ Florida Gulf Coast

7:00pm Army @ Loyola (MD) (Nevell Provo)

7:00pm Green Bay (Tevin Findlay) @ Youngstown St

7:00pm @ Columbia (Grant Mullins, Chris McComber)

8:00pm Portland @ Gonzaga (Kyle Wiltjer, Dustin Triano)

8:00pm Duquesne (Jordan Robinson) @ George Washington

8:00pm Old Dominion (Denzel Taylor) @ Southern Miss

8:05pm Louisiana-Lafayette @ Arkansas St (Fred Dure)

8:05pm CSU-Bakersfield @ UMKC (Shayok Shayok)

9:00pm Northern Colorado (Miles Seward) @ Weber St (Cody John)

9:00pm New Mexico State (Matthew Taylor, Tanveer Bhullar, Jayn Pennie, Rashane Brown) @ Grand Canyon (Grandy Glaze)

9:30pm California @ Oregon St (Malcolm DuVivier)

11:00pm UC Riverside (Gentry Thomas) @ UC Irvine

11:59pm UC-Santa Barbara (Alex Hart) @ Hawaii (Stefan Jankovic)

 

Chatham, ON's Bridget Carleton. (PHOTO: Lani Tons, Iowa State Daily)

Chatham, ON’s Bridget Carleton. (PHOTO: Lani Tons, Iowa State Daily)

NC-Double-Eh Women

10:00pm Northwest Nazerene @ Simon Fraser

 

1:00pm Bryant (Alex Klein, Chanel Ramcharran, Naomi Ashley) @ Wagner

1:00pm Robert Morris (Yasmyne Salhia-Bernales, Megan Smith, Mikalah Mulrain) @ St Francis (NY)

1:00pm Fairleigh Dickinson (Peniella M’Bikata, April Coyne) @ Sacred Heart

2:00pm Vermont (Candice Wright, Courtney Wright, Lauren Handy, Hayley Robertson) @ Albany (Khara Keane, Veronika Lavergne, Cassandra Edwards, Jessica Fequire)

2:00pm Boston University @ Lafayette (Angela Ribarich)

2:00pm Western Michigan @ Toledo (Nancy Kessler, Sarah St-Fort)

2:30pm Omaha @ South Dakota (Abigail Fogg)

3:00pm Idaho State (Anna Policicchio) @ North Dakota

3:45pm Tenn-Martin @ Morehead St (Georgia Campbell)

4:00pm Detroit (Briann Cohen) @ Illinois-Chicago

4:30pm Central Connecticut St @ Mount St. Mary’s (Caroline Hummel, Kathleen Belanger-Finn)

4:30pm Green Bay (Kaili Lukan) @ Youngstown St

5:00pm Boise St (Jordan Tully, Lexie Der) @ Fresno St

5:00pm Cal Poly @ UC-Irvine (Tayla Jackson)

5:00pm Gonzaga (Kacie Bosch, Emma Wolfram) @ Portland

5:00pm Loyola Marymount (Chloe Hall) @ Pacific

5:00pm BYU @ San Francisco (Zayn Dornstauder, Cierra Roufosse, Alicia Roufosse)

5:00pm San Diego @ Santa Clara (Nicole Vander Helm)

5:00pm Hawaii @ UC-Davis (Dani Nafekh)

5:00pm East Tennessee St @ Wofford (Sarah Traynor)

8:00pm Kansas (Lorraine Enabulete) @ Iowa St (Bridget Carleon)

 

Share:

Leave a reply