The Slate – November 28

38
0
Share:

We have a monster day of hoops going on today filled with star power like Tristan Thompson, Dwight Powell, Nirra Fields, Greg Morrow, Adut Bulgak, Caleb Agada, the brothers Tull, the TRU Big 3 frontcourt, Hamblin and Weisner and more in The Slate …

Brampton, ON's Tristan Thompson. (PHOTO: Brandon Dill, Associated Press)

Brampton, ON’s Tristan Thompson. (PHOTO: Brandon Dill, Associated Press)

* All times are in EST unless otherwise stated. *

 

NBA

7:00pm Toronto @ Washington

7:30pm Brooklyn @ Cleveland

8:30pm Denver @ Dallas

9:00pm New Orleans @ Utah

10:00pm Los Angeles @ Portland

 

Kamloops, BC's Emma Piggin. (PHOTO: Thompson Rivers Athletics)

Kamloops, BC’s Emma Piggin. (PHOTO: Thompson Rivers Athletics)

CIS – Women

1:00pm Guelph @ McMaster

2:00pm Bishop’s @ Concordia

5:00pm Memorial @ Cape Breton

5:00pm Dalhousie @ St FX

5:00pm Saint Mary’s @ UNB

5:00pm UPEI @ Acadia

5:00pm Lakehead @ Brock

6:00pm Algoma @ Laurentian

6:00pm York @ Laurier

6:00pm Queen’s @ Waterloo

6:00pm Western @ Ottawa

6:00pm Windsor @ Carleton

6:00pm Manitoba @ Brandon

7:00pm Regina @ Alberta

7:00pm UBC Okanagan @ MacEwan

7:00pm UNBC @ Mount Royal

7:00pm Victoria @ Lethbridge

7:00pm UBC @ Calgary

7:00pm Fraser Valley @ Thompson Rivers

 

London, ON's Greg Morrow. (PHOTO: RAINER HILLAND, MUSTANG ATHLETICS)

London, ON’s Greg Morrow. (PHOTO: RAINER HILLAND, MUSTANG ATHLETICS)

CIS – Men

3:00pm Guelph @ McMaster

4:00pm Bishop’s @ Concordia

7:00pm Memorial @ Cape Breton

7:00pm Dalhousie @ St FX

7:00pm Saint Mary’s @ UNB

7:00pm UPEI @ Acadia

7:00pm Lakehead @ Brock

8:00pm Algoma @ Laurentian

8:00pm York @ Laurier

8:00pm Queen’s @ Waterloo

8:00pm Western @ Ottawa

8:00pm Windsor @ Carleton

8:00pm Manitoba @ Brandon

9:00pm Regina @ Alberta

9:00pm UBC Okanagan @ MacEwan

9:00pm UNBC @ Mount Royal

9:00pm Victoria @ Lethbridge

9:00pm UBC @ Calgary

9:00pm Fraser Valley @ Thompson Rivers

 

Dartmouth's Rodell Wigginton. (PHOTO: Chad Cooper, The Spectrum)

Dartmouth’s Rodell Wigginton. (PHOTO: Chad Cooper, The Spectrum)

NC-Double-Eh Men

12:00pm American (Alex Paquin) @ New Hampshire

12:00pm Loyola (MD) (Nevell Provo) @ Siena

12:00pm Tennessee (Ray Kasongo, Kyle Alexander) vs Nebraska

1:00pm Bucknell (Kimball McKenzie) @ Penn St

1:00pm Southern Utah vs Eastern Kentucky (Jaylen Babb-Harrison)

1:05pm South Dakota St @ UMKC (Shayok Shayok)

2:00pm New Mexico State (Matthew Taylor, Tanveer Bhullar, Jayn Pennie, Rashane Brown) vs Air Force

2:00pm Valparaiso (Tevonn Walker, Max Joseph) @ Ball St (Francis Kiapway, Bik Gill)

2:00pm Canisius (Jamal Reynolds, Kassius Robertson, Cassidy Ryan, Keifer Douse) vs Buffalo (Jarryn Skeete, Rodell Wigginton)

3:00pm Loyola Marymount (Munis Tutu) @ Southeast Missouri St

4:00pm Ark-Little Rock (Kemy Osse) @ Tulsa

4:00pm Old Dominion (Denzel Taylor) @ VCU

4:00pm Hofstra @ St Bonaventure (Nelson Kaputo, David Andoh)

4:00pm Hawaii (Stefan Jankovic) @ Texas Tech

4:00pm Coppin St (James Sylvester) @ 4:00pm Kent St (Alonza Walker) @

4:00pm UNC Wilminton @ East Tennessee St (Abednego Lufile)

5:00pm Manhattan @ Fordham (Joseph Chartouny, Nemanja Zarkovic)

6:30pm Cincinnati Claremont @ Tennessee Tech (Josiah Moore)

7:00pm Longwood @ Columbia (Grant Mullins, Chris McComber)

7:00pm IPFW @ UNC-Greensboro (Jelani Mofford)

7:00pm Iowa State (Naz Mitrou-Long) vs Illinois

7:30pm Cleveland St (Daniel Levitt) @ Maryland

8:00pm Saint Louis (Matt Neufeld) vs Louisville

8:00pm Green Bay (Tevin Findlay) @ Eastern Illinois

8:30pm Colorado State (Joe Di Ciman) vs UTEP (Matt Wilms)

10:00pm Prarie View A&M @ UNLV (Jalen Poyser, Tyler Belot-Green)

 

Houston, BC's Ruth Hamblin. (PHOTO: Scobel Wiggins, OSU athletics)

Houston, BC’s Ruth Hamblin. (PHOTO: Scobel Wiggins, OSU athletics)

NC-Double-Eh Women

10:00am Hofstra (Kayla Minot) vs Coastal Carolina

11:00am Iowa St (Bridget Carleon) vs Idaho

12:00pm Houston vs Iowa (Christina Buttenham)

1:00pm Nebraska (Esther Ramacieri) @ Connecticut (Kia Nurse)

1:00pm Tulane (Caylah Cruickshank) vs Virginia

2:00pm Binghamton @ Xavier (Kayla Davis)

2:00pm Jacksonville St @ Wofford (Sarah Traynor)

2:00pm Florida St (Adut Bulgak) vs Sam Houston St

2:30pm Arkansas vs Oregon St (Ruth Hamblin, Jamie Weisner, Kolbie Orum)

2:30pm Buffalo @ Central Florida (Ashley Polacek)

2:30pm South Dakota (Abigail Fogg) @ Florida Atlantic

3:00pm Northeastern (Sade Iriah) vs Fresno St

3:00pm Morehead St (Georgia Campbell) @ Chicago St

3:00pm Youngstown St @ Oakland (Nikita Telesford)

3:15pm Rutgers vs Green Bay (Kaili Lukan)

3:15pm UCLA (Nirra Fields) vs Notre Dame

4:00pm UC-Irvine (Tayla Jackson) @ Loyola Marymount (Chloe Hall)

4:45pm Stetson vs Boise St (Jordan Tully, Lexie Der)

5:00pm Missouri (Michelle Hudyn) @ Saint Mary’s

5:00pm North Dakota @ Oregon (Lauren Yearwood)

5:00pm Stanford vs Dayton (Saicha Grant-Allen)

5:00pm Quinnipiac (Sarah Shewan) @ Vermont (Candice Wright, Courtney Wright, Lauren Handy, Hayley Robertson)

6:00pm Evansville vs Santa Clara (Nicole Vander Helm)

6:00pm Kansas (Lorraine Enabulete) @ SMU

6:00pm Duquesne (Brianna Thomas) @ New Mexico

6:30pm South Carolina (Shay Colley) vs Cal Bakersfield

7:00pm Ball St vs Massachusets (Rashida Timbilla)

7:30pm Fordham vs Syracuse (Julia Chandler)

8:00pm Pittsburgh (Frederique Potvin) vs Maryland

9:00pm Arizona St (Quinn Dornstauder) @ Hawaii

9:05pm Idaho State (Anna Policicchio) @ UTEP

 

Share:

Leave a reply